Følgegruppe

Følgegruppens opgave er at følge fremdriften i kulturaftalens projekter på strategisk niveau, sikre at projekterne understøtter hvert indsatsområdes fortælling samt kvalificere oplæg til den politiske styregruppe.

Ballerup

Jens Overgaard, Kulturchef og formand for følgegruppen

Albertslund

Mette Seneca Kløve, Afdelingschef for Kultur, Fritid & Forebyggende sundhed

Allerød          

Hanne B. Thygesen, Afdelingschef for skole og kultur, Skolechef 

Egedal

Peter Rugholm, Centerchef

Fredensborg

Marianne Ingeholm Larsen, Centerchef i Kultur, Idræt og Sundhed

Frederiksberg

Camilla Jarltoft, Kultur- og stabschef

Frederikssund

Paw Kristian Holze Nielsen, Kultur-, Idræts- og Dagtilbudschef

Furesø

Peter Rosgaard, Centerchef for Borgerservice, Kultur og Fritid

Gentofte

Lone Gladbo, Kulturdirektør og Stine Wilms, Kulturfaglig leder

Gladsaxe

Nina Elizabeth Nielsen, Afdelingsleder for Kultur, Fritid og Unge

Greve

Thomas Bach, Centerchef for Borgerservice og Fritid 

Gribskov

Vibeke Steen, konstitueret Kulturchef

Halsnæs

Claus Herbert, Skole- og kulturchef

Helsingør

Jørgen Sprogøe Petersen, Kulturchef

Herlev

Kirsten Frandsen, Kultur- og Fritidschef

Hillerød

Søren Staack, Afdelingschef for kultur- og udvikling

Hvidovre

Lars Hørdum, Kultur- og Fritidschef  

Hørsholm

Søren Nabe-Nielsen, Centerchef for Kultur og Fritid

Ishøj

John Romlund Kristensen, Kulturchef

København

Mads Kamp Hansen, Planlægningschef

Marianne Kruckow, Kontorchef

Køge

Peter Christensen, Kulturchef

Lyngby-Taarbæk

Charlotte Bidsted, Centerchef

Region Hovedstaden

Anne Holm Sjøberg, Udviklingschef for Uddannelse, Regional Udviklingsplan og Kommunesamarbejde

Roskilde

Poul Knopp Damkjær, Kultur- og Idrætschef

Rudersdal

Birgit Hoé Knudsen, Kulturchef

Rødovre

Henning Elmelund, Kultur- og Fritidschef

Stevns

Jane Sandgaard, Centerchef for Borgerservice, Kultur & Fritid

Tilmelding til nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og hold dig opdateret. Du kan til enhver tid afmelde dig.